Thursday, March 23, 2017

NKBB – wszystko o cRPG

po prostu o grach

Vampire – Redemption (archiwalny)

Posted by admin On Listopad - 29 - 2009

Większość osób interesujących się grami fabularnymi z pewnością miała okazję zetknąć się z doskonałym systemem znanym jako Wampir – Maskarada. Cieszy się on ogromną popularnością wśród fanów gatunku na całym świecie. Na jego podstawie powstała gra komputera, która dość dobrze odzwierciedla mroczny klimat i zasady systemu.

Jak można łatwo się domyśleć, podczas gry wcielasz się w postać wampira. Nie od razu jednak stajesz się krwiopijcą. Grę rozpoczynasz jako Christoph Romuald, średniowieczny rycerz biorący udział w krucjatach. Na jednej z nich zostajesz ciężko ranny i trafiasz do klasztoru, gdzie rozpoczyna się największa przygoda twojego życia. Niestety, pewnej nocy zostajesz zarażony wampiryzmem i stajesz się tym, z czym walczyłeś przez całe życie. Scenariusz został przygotowany pod nadzorem autorów systemu, nic więc dziwnego, że przypomina narracyjną opowieść, w której zawarto mnóstwo informacji o pochodzeniu wampirów, ich klanach i samej istocie wampiryzmu. Warto wspomnieć, że jego twórcom należą się oklaski za nieprzewidziane zwroty akcji.

System rozwoju postaci jest dość mocno ograniczony, ale na szczęście nie przeszkadza to zbytnio w rozgrywce. Zdobyte punkty doświadczenia można przeznaczyć na zwiększenie współczynników lub zdobycie nowych umiejętności, których chociaż jest całkiem sporo to przydatne są tylko niektóre z nich.

Lokacje zostały w dość sprytny sposób ograniczone, ale mimo to nadal są obszerne i trzeba sporo czasu, aby je wszystkie zwiedzić. Podczas gry odwiedzisz liczne miasta i podziemia. Wędrówkę rozpoczniesz w Pradze, a zakończysz w Nowym Jorku. Co jednak najciekawsze, otaczający cię świat ulegnie przemianie, a ty najpierw będziesz walczyć mieczem, a nieco później przy użyciu strzelby. Okazuje się jednak, że nie będziesz podróżować sam. Twoja postać będzie gromadzić wokół siebie przyjaciół tworzących dość zróżnicowaną grupę. Drużyna będzie składać się z maksymalnie czterech postaci, z których każda wyróżnia się umiejętnościami. Szkoda jedynie, że gracz nie ma żadnego wpływu na wybór członków drużyny.

Grafika jest bardzo ładna, chociaż postacie mają czasem tendencję do przenikania przez ściany. Otoczenie, w którym poruszają się postacie wygląda dość realistycznie. Można mieć zastrzeżenia jedynie do animacji postaci, która chociaż prezentuje się całkiem nieźle jak na tamte czasy, mogłaby być nieco bardziej dopracowana. Ogromną zaletą gry są niskie wymagania sprzętowe, gdyż działa ona sprawnie nawet na bardzo słabych komputerach. Muzyka dość znacznie potęguje mroczny klimat, który pozwala jeszcze bardziej utożsamić się z postacią, której poczynaniami kierujemy. Podobnie prezentują się różnego rodzaju efekty dźwiękowe takie jak odgłosy kroków czy odgłosy wydawane przez wygłodniałe bestie. Dźwięki wypowiadających się postaci są również całkiem nieźle wykonane i zasługują na pochwałę.

Jak najbardziej polecam ten tytuł wszystkim graczom, nie tylko wielbicielom gatunku cRPG. Nie muszę chyba wspominać, że dla wszystkich fanów systemu Wampir – Maskarada jest to pozycja obowiązkowa.

Komentowanie zablokowane.

Dragon Age – Początek

Napisane przez admin
Paź-28-2010 I Możliwość komentowania Dragon Age – Początek została wyłączona

Drakensang

Napisane przez admin
Paź-28-2010 I Możliwość komentowania Drakensang została wyłączona

Torchlight

Napisane przez admin
Lut-7-2010 I Możliwość komentowania Torchlight została wyłączona

Risen, czyli Gothic w przebraniu

Napisane przez admin
Lut-6-2010 I 7 KOMENTUJCYCH

Icewind Dale (archiwalny)

Napisane przez admin
Lis-29-2009 I Możliwość komentowania Icewind Dale (archiwalny) została wyłączona